youtube.com/user/KueblerGroup  facebook.com/KueblerGroup  @KueblerGroup linkedin.com/company/kuebler-group---fritz-k-bler-gmbh 
RMA Formuna

Tamir servisi

Değerli Müşterimiz,

Bizim ürünlerimizde de bir ürünün sizi memnun edecek şekilde çalışmaması veya artık çalışmaz durumda olması veya teslimat sırasında hasar görme halleri ortaya çıkabilir.
Bu tür durumlarda size en kısa zamanda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ürünü bize geri göndermeniz durumunda özenli bir analiz yaparak en kısa sürede size geri dönüyoruz.

Öncesinde lütfen RMA formunu doldurarak sorunun ne olduğunu bize basitçe belirtin. Lütfen bu RMA formunu mümkün olduğunca tamamen doldurun ve fare ile tıklayarak bize gönderin.
Sonrasında gönderdiğiniz mesajın alındığına dair otomatik bir e-posta onayı alacaksınız. İvedilikle bir RMA dosyası hazırlayıp e-posta ile size bir RMA sipariş onayı gönderiyoruz.

Sonrasında, lütfen RMA sipariş onayı ile birlikte cihazı aşağıdaki adresimize gönderin:
Fritz Kübler GmbH
Abt. Service & Applikation
Schubertstrasse 47
D – 78054 Villingen-Schwenningen
Herhangi bir sorunuz olması durumunda bizimle her zaman irtibata geçebilirsiniz:

Almanya - Avusturya - İsviçre
Telefon: +49 07720 3903-118

Diğer ülkeler
Telefon: +49 07720 3903-58

Email: rma@kuebler.com


Bilgi

Kübler Grubu’nun Tamir Sözleşmesi Koşulları

Garanti süresi: 24 ay + 6 ay depolama ve nakliye süresi toleransı.
Tarih cihazın seri numarasına göre belirlenir.
Garanti durumu: Bir ürün garanti süresi içinde bulunmalı ve müşteri tarafından kötüye kullanılmamış olmalı veya hasar verme belirtisi olmamalıdır. Belirgin bir garanti vakasının olması durumunda, ücretsiz olarak yedeğini göndeririz veya alacak dekontu düzenleriz ya da ürünü ücretsiz olarak tamir ederiz.
Sadece ürünün belirgin şekilde müşteri tarafından hasarlanmış olması durumunda masraf hesaplanır.

Acilen yedek bir cihaza ihtiyacınızın olması durumunda, lütfen bize ayrı bir siparişle yedek cihazın söz konusu olduğu notunu gönderin. Hasarlı cihazı alınca ve garanti sağlama durumu ile ilgili bir olayın tespit edilmesi durumunda yedek cihaz için bir alacak dekontu alırsınız. Düşük fiyatlı ürünleri tamir etmek yerine ücretsiz olarak veya sizin fiyat koşullarınıza göre yeni bir cihaz ile değiştirilir.
Masraf tahmini: Sadece bunun RMA formunda işaretlenmiş olması durumunda uygulanır.
Lütfen teklif edilen tamiratı yaptırmak istememeniz durumunda, bir masraf tahminini genel olarak 25,00 EUR + fiyat kontrol ile faturalandırdığımızı dikkate alın. Aksesuar veya yedek parçalar tamir edilmez, bunlar tamamen yeni parçalarla değiştirilir.

RMA: Return of Material Authorization veya Return Merchandize Authorization [Amerikan İng.]
RMA numarası, ürünün geri gönderilmesinde tedarikçi tarafından verilen bir tanımlama numarasını ifade eder. Müşteri, ürünün tedarikçi tarafından doğru bir şekilde sınıflandırılabilmesi için geri gönderimden önce bu tür bir tanımlama numarası istemekle yükümlüdür.

Temsilcilik ve dağıtım ortaklarımız için tamir süreci