youtube.com/user/KueblerGroup  facebook.com/KueblerGroup  @KueblerGroup linkedin.com/company/kuebler-group---fritz-k-bler-gmbh 

İmpuls gerilimleriArtık dalgalanmasız veya düşük artık dalgalanmalı DC voltaj impulsları örneğin, batarya, DC jeneratörü, elektroniksel olarak stabilizeli şebeke cihazından alınabilir - yandaki devre uyarınca.

Bu impulslar ideal kare kesitleri nedeniyle maksimum olanaklı impuls hızları için çok uygundur. Sadece AC voltajı olanağı mevcutsa bunların düzeltilmesi gerekir.
Burada sayaç türüne göre az veya çok bir artık dalgalanma göze alınır.
Basit bir köprü doğrultucu yaklaşık % 50 civarında bir artık dalgalanma verir ve aşağıdaki ilişki geçerlidir:
AC voltajı (efektif değer) 12 24 48 60 110 220 V
DC voltajı (aritmetik ortalama) 8,5 19,5 40 49 91 185 V

Impulsspannungen1

Sayaçları tahriklemek için 2 anahtarlama türü kullanılabilir.

a) AC devresi impuls kontağı Model a0 veya a
Bu devre genelde sayma hızının ≤ 18 imp/sn. olması durumu için öngörülmüştür.
Avantajı:
Kıvılcımönler gerekmez. Kontak sıçramalarının olumsuz etkisi yoktur, çünkü doğrultucu kıvılcımönler olarak etki eder ve endüktif düşme geciktiricisi olarak etki eder.
Dezavantajı:
Sayma hızı yalnızca maks. 18 imp/sn.ye kadar mümkündür.

Impulsspannungen2

b) DC devresi impuls kontağı versiyon b
Avantajı:
Sayma hızı yalnızca maks. 25 imp/sn.ye kadar mümkündür. Birden çok sayacın tahriklenmesi durumunda yalnızca 1 doğrultucu yeterli olur.
Dezavantajı:
Kontak sıçramalarına karşı hassastır, kıvılcımönler gerektirir. Sayacın içinde dorultucu takılı ise 4 bağlantı noktası gereklidir.

Impulsspannungen3

 

Yüksek impuls hızlarında yuvarlak DC akımı kullanılmalıdır. Artık dalgalanma (yuvarlama derecesi) sayma hızına bağlıdır ve teknik verilerde belirtilmiştir.

Impulsspannungen4
Basit köprüleme devresi, kondensatör yuvarlaması.

Impulsspannungen5
3 faz AC köprüleme devresi, kondansatör gerekmez, artık dalgalanma % 4,2.

Doğrultucunun direk AC şebekesine bağlanması durumunda, şebekenin yüksek pik gerilimi nedeniyle "kirlenmiş" omasından dolayı bunlar sıklıkla hasar görmektedir. Bu tür pik gerilimleri transformatörlerin, nokta kaynak makinlerinin açılması, motorların açılıp kapatılması nedeniyle meydana gelebilir.
Bu pik gerilimleri sıkça ağ geriliminin birkaç katı olabilmektedir. Bu pik gerilimlerinin sürekli hasarlayıcı bir etki yapmaması için uygun yüksek boyutta bir doğrultucu veya bu türden bir koruyucu devrenin kullanılması gerekir. Kısa süreli gerilim fazlalığına çok hassas olmaları nedeniyle bu önlem özellikle silikon doğrultucularda çok önemlidir.
Bu amaçla kontrollü avalanche silikon doğrultucuların kullanılması önerilir (kontrollü avalanche tarzı). İmpuls sayaçlarımıza taktığımız ya da tespit ettiğimiz doğrultucular büyük oranda gerilime dayanıklıdır ve gerektiğinde fazla akım koruması ile donatılmaktadır.

 

Genel açıklamaya git

Download Basics - Encoder
Download Basics - Counters Process Device
Download Basics - Transmission_technology
Download Basics - Functional Safety