youtube.com/user/KueblerGroup  facebook.com/KueblerGroup  @KueblerGroup linkedin.com/company/kuebler-group---fritz-k-bler-gmbh 

Montaż enkoderówWały enkoderów, a tym samym ich łożyskowanie narażone są na obciążenia mające różne przyczyny:

  • Tolerancje montażowe przy nabudowywaniu enkodera (przesunięcie promieniowe i kątowe)
  • Zmiany cieplne, np. rozszerzalność liniowa wału napędowego
  • skutki zużycia, np. bicie promieniowe wału napędowego lub wibracje

Obciążenia te mają bezpośredni wpływ na żywotność łożysk wału i jakość sygnału.
Dlatego podczas montażu enkoderów należy zasadniczo przewidzieć możliwości kompensacji takich sił. W przypadku enkoderów w wersji z wałem pełnym są to z reguły sprzęgła między wałem napędowym i wałem enkodera, a w przypadku przetworników z otworem na wał sprzęgła stojana, ramiona mocujące lub ograniczniki momentu obrotowego między kołnierzem enkodera i powierzchnią montażową.

Rezygnacja z zastosowania sprzęgła i tym samym jednocześnie sztywne nabudowanie zarówno wału, jak i obudowy przetwornika prowadzi z reguły do występowania niedopuszczalnie dużych obciążeń łożysk i w konsekwencji do uwarunkowanej zużyciem wcześniejszej awarii enkodera.

Zasadniczo nie wolno przekraczać określonych obciążeń wałów, aby nie uszkodzić trwale enkodera. Zapewnione jest to automatycznie w przypadku przetworników z otworem na wał przy prawidłowym montażu i zastosowaniu udostępnianych przez firmę Kübler ograniczników momentu obrotowego lub sprzęgieł stojana. Dla enkoderów z wałem pełnym maksymalne dopuszczalne obciążenia osiowe i promieniowe podane są w odpowiednich danych technicznych.

 

do przeglądu

Download Basics - Encoder
Download Basics - Counters Process Device
Download Basics - Transmission_technology
Download Basics - Functional Safety

 

Accepter et continuer

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najlepszej możliwej funkcjonalności. Dowiedz się więcej w naszej polityce prywatności Więcej informacji.