youtube.com/user/KueblerGroup  facebook.com/KueblerGroup  @KueblerGroup linkedin.com/company/kuebler-group---fritz-k-bler-gmbh 

Kıvılcım önlemeİmpuls kontağının sayacın DC devresinin içinde bulunması durumunda, kontaktaki endüktif kapatma geriliminin herhangi bir arızaya neden olmaması için bir kıvılcım önlemesi gereklidir.
Kıvılcım önleme ile bir düşme gecikmesi üretilir, bunun herhangi bir bozukluğa neden olmaması için kesinlikle kontrol edilmesi gerekir.

RC elemanı ile kıvılcım önleme
Funkenlöschung mit RC-Glied
Bu kıvılcım önleme hemen hiç düşme geciktirmesi yapmaz ve bu nedenle tüm sayma hızları için uygundur. Çok yüksek sayma hızları için kullanılmalıdır. Genel olarak RC elemanı kontağa paralel olarak yerleştirilir böylece eşzamanlı olarak yüksek frekanslı bir parazitlenme durdurması amaçlanır. Bobinle paralel olarak da bağlanabilir.

Diyodlar ile kıvılcım önleme
Funkenlöschung mit Dioden
Çok uzun düşme gecikmesi, bu nedenle 10 imp/sn'ye kadar olan düşük sayma hızları için uygundur. Burada doğru kutuplama yapılmasına dikkat edilmelidir. Avantajı kurulum boyutunun küçük olmasıdır, örn. bobinlerin sıfırlanması amacıyla bu kıvılcım önleme kullanılabilir.

Zener diyodu ile kıvılcım önleme
Funkenlöschung mit Zenerdioden
Çok kısa düşme gecikmesi, bu nedenle yüksek sayma hızlarına uygundur çünkü Zener gerilimine ulaşılması ile diyod endüktif kesme akımına izin verir. Transistör devrelerinin korunması için de uygundur, doğru kutuplanmaya dikkat edilmelidir.

Varistörler ile kıvılcım önleme
Funkenlöschung mit Varistoren
Varistörler gerilime bağlı dirençlerdir, direnç değerleri artan gerilimle birlikte ataletsiz ve üssel olarak artar. Varistörün amaca uygun olarak bobinle paralel bağlanması ile kıvılcım önlemeye uygundur. Varistör nominal gerilimde akımın, bobin akımının 1/10'u kadar olması ile ölçülür.

 

Genel açıklamaya git

Download Basics - Encoder
Download Basics - Counters Process Device
Download Basics - Transmission_technology
Download Basics - Functional Safety