youtube.com/user/KueblerGroup  facebook.com/KueblerGroup  @KueblerGroup linkedin.com/company/kuebler-group---fritz-k-bler-gmbh 

Afrikalı çocuklar için yeni derslikler

Unterricht
provisorischer Raum
neues_Gebäude
Sponsorenlauf

Herşey Kübler’deki çırakların bir fikri ile başladı. Bu neşeli grup 2012 Noel kutlaması için sonunda iyi bir amaç için bağışların toplanacağı bir bilgi yarışması planlamıştı. Şirket müdürleri Gebhard ve Lothar Kübler bu öneriden çok etkilenerek finansal destek sözü verdiler. Özellikle gençlerin, durumları iyi olmayan diğer gençlere yardım etmek istemesi fikri çok hoşlarına gitti.

Denilen yapıldı ve artık Kübler grubu Villingen St. Ursula okullarında ve Schwenningen Deutenberg lisesinde bir projeyi destekliyor. Yaklaşık beş yıldır bu okullar etkinlikler düzenliyor ve toplanan yardımları Senegal Thiomby’deki (Batı Afrika) bir okula bağışlıyor. Villingen-Schwenningenli öğrenci ve öğretmenler bu etkinliklerde sportif yönlerini gösteriyorlar. Bu şekilde örneğin sponsor koşular organize ediliyor ve genç sporcular koştukları her tur için önceden belirlenen bir miktarı sponsorlarından alıyor. Özdeyişte olduğu gibi: “Az şeyle çoğu başarmak.”

Senegal’in batısındaki okul bir devlet koleji olup yedi yıl önce kurulmuştur. Şu an için maddi durumu zayıf 26 köyden gelen 769 öğrenci (2008 yılında 341 öğrenci idi) Thiomby’ye okula geliyor ve 15 derslikte (2008: 8 derslik) birçok zorluk ve yokluk içinde bu eğitim kurumunda öğrenim görüyor. Ders kitapları ve okul gereçlerindeki eksikliklerin yanısıra hızla büyüyen bu okulun en büyük sorunu ders yapılacak dersliklerin yetersiz olmasıdır. Hazırlanması daha doğrusu yapılması “Senegal Yardım Projesi" ile gerçekleştirmiş olan dört düzenli dersliğin haricinde, derslik olarak eski iki yerfıstığı deposu ve beş adet geçici kulübe kullanılmaktadır. Yani toplamda 15 sınıf için 11 oda bulunuyor ve bu nedenle okulun acilen genişletilmesine ihtiyaç var.

Bu girişimi memnuniyetle destekliyoruz. Öğretmenler tarafından sürekli ve gönüllü olarak desteklenmesi ve koordine edilmesi toplanan paranın hedefli bir şekilde kullanılmasını sağlıyor. Ve eğitime yapılan yatırımı, kendi kendine yardıma yapılmış bir yardım olarak görüyoruz. Bu gençlerin içinde bulundukları yoksulluktan ve kulübelerden kurtulma şansları ancak bu şekilde mümkün olabilir.