youtube.com/user/KueblerGroup  facebook.com/KueblerGroup  @KueblerGroup linkedin.com/company/kuebler-group---fritz-k-bler-gmbh 

Haydi Magic Bus’a binelim Magicbus


Magicbus
Magicbus
Magicbus
Magicbus

Magic Bus Hindistan’ın Mumbai şehrinde 10 yıl kadar önce kurulan ve spor ve deneyimsel eğitim konusunda faaliyet gösteren harika bir çocuk ve gençlik yardım organizasyonudur. Herşey, eski bir otobüs ve bir grup sorumluk sahibi insanın, çocukları metropolün sokak ve gecekondularından toplayarak onları spor alanlarına veya doğaya götürmesi ve oyun, keşif ve olumlu deneyim armağan etmesiyle başlamıştı.

Zamanla, yapılan haftalık oturumlarla özellikle eğitim, sağlık ve cinsiyet konularına ağırlık verilen birçok yıllık bir eğitim programı ortaya çıktı. Bugün Magic Bus ile tüm Hindistan’da yaklaşık 150.000 çocuğa ulaşılmaktadır. Program, Community Sports Coaches denilen yaklaşık 3.000 gönüllü tarafından yerinde uygulanmaktadır.

Magic Bus programının olumlu sonuçları artık görülebilir durumdadır:

  • Daha önce okula gitmemiş olan Magic Bus çocuklarının %75’inden fazlası, program dahilinde düzenli olarak okula gitmektedir.
  • Programa katılanların üçte ikisinden fazlası hijyen davranışını değiştirerek yakın çevrelerindeki temizlik etkinliklerine katılmaktadır; örneğin, bazen Magic Bus çocukları tarafından kendi şehirlerinde temizlik kampanyaları düzenlenmektedir.
  • Programa katılanların hemen hepsi uyuşturucu kullanımının tehlikeleri hakkında bilinç sahibi olmuştur (uyuşturucu madde koklama, tütün çiğneme, alkol, vb.)
  • Programa katılan kızların oranı başlangıçta %4 iken bugün %44'e çıkmıştır.
  • Katılımcıların %90’ı aşan bir kısmı, kız ve erkeklerin yönetim yeteneğindeki eşitliğini tanımaktadır ve karşılıklı saygı ile bunu göstermektedir.
  • Eğitim programını başarıyla tamamlayan %80’in üzerindeki katılımcı Magic Bus mesleki yerleştirme programına yazılmıştır.
  • Programı tamamlayanların yarıdan fazlası, Magic Bus sayesinde mesleki kariyer yapabilme şansları olduğuna inanmaktadır; böyle düşünenlerin %40’ı bayan katılımcılardır.

Kübler Grubunun firma sponsorluğu sayesinde Andhra Pradesh eyaletinde 20 çocuk Magic Bus’da yer buluyor; haftalarca, yıllarca.

Magic Bus Almanya sorumlusu Rajesh Grover “2014 yılına kadar 1 milyon çocuğa Magic Bus programında yer sunmak istiyoruz” diyor ve arkasından ekliyor “ve Kübler Grubu gibi program ortaklarının katılımı sayesinde bu iddialı hedefe adım adım yaklaşıyoruz. Çok sağolun!”

www.magicbusgermany.org