youtube.com/user/KueblerGroup  facebook.com/KueblerGroup  @KueblerGroup linkedin.com/company/kuebler-group---fritz-k-bler-gmbh 

Senkron seri arabirim SSI.Paralel arabirime oranla, SSI arabirimi daha az bileşene ihtiyaç duyar ve EMC karakteristiği daha iyidir. Paralel arabirimlere oranla ayrıca transmisyon için daha az hat gereklidir ve daha büyük kablo uzunlukları mümkündür.

SSI_Ausgang_eingangsschaltung
SSI_Datenübertragung_de

Hareketsiz halde iken saat ve veri hatları yüksek seviyededir. Düşen ilk saat impuls ucu ile birlikte güncel enkoder verileri gönderime hazır halde ara bellekte saklanır. Sonrasında artan saat impuls uçları ile veriler bit olarak, MSB ile başlayarak aktarılır. Tam bir veri sözcüğünün aktarılabilmesi için n+1 olarak artan saat impuls uçlarına (n= bit çözünürlük) ihtiyaç vardır örneğin; 13 bit enkoderin tamamen okunması için 14 saat sinyali.

Son pozitif saat impuls ucundan sonra veri hattı, enkoder yeni bir veri sözcüğüne hazır olana kadar, monoflop süresi boyunca t3 düşük seviyede kalır. Saat hattı, en az bu kadar süre boyunca yüksek konumda kalır ve sonrasında tekrar düşen uç ile enkoder yeni bir okuma dizisine başlar.

Lütfen dikkat!
Sadece 5850, 5870, 5862, 5882 ve 9081 serisinde:
Veri güncellemesi okuma siklüsü ile eşzamanlı olarak yapılır. Veriler iki okuma arasındaki aralık kadar günceldir. Daima en güncel pozisyon değerlerini elde etmek için uygulamadaki enkoder periyodik değer okumasının daha kısa döngülerle yapılması önerilir. Aynı veri sözcüğünün birkaç defa okunması mümkün değildir. Enkoder monoflop süresi: t3 = maks. 40 µs.

Sadece Sendix mutlak enkoderlerde:
Veri güncellemesi düşen ilk döngü sinyalinin döngü impuls ucu ile hemen başlatılır. Böylece veriler daima günceldir. Aynı veri sözcüğünün birkaç defa okunmak istenmesi halinde t3 süre aralığı dahilinde yeni bir döngü dizisinin başlatılması gerekir. Döngü serisinin gerekli döngü sayılarının eksiksiz sözcük okumasınının yapılmasından önce sonlandırılması durumunda, veri hattı t3 kadar bir süre sonrasında tekrar yükseğe gider ve en son yapılan okuma dizisini iptal ederek yeni bir veri sözcüğü göndermeye hazır olduğunu sinyalize eder. Enkoder monoflop süresi: t3 = bakınız veri sayfası.

 

Genel açıklamaya git

Download Basics - Encoder
Download Basics - Counters Process Device
Download Basics - Transmission_technology
Download Basics - Functional Safety