youtube.com/user/KueblerGroup  facebook.com/KueblerGroup  @KueblerGroup linkedin.com/company/kuebler-group---fritz-k-bler-gmbh 

Enkoderlerin montajıEnkoder milleri ve böylece yatakları çok çeşitli nedenlere dayanan yüklemeler altındadır:

  • Enkoderlerin kurulumunda montaj toleransları (radyal ve açısal kaymalar)
  • Termal değişiklikler,örn. tahrik milinin uzunlamasına genleşmesi
  • Aşınma etkileri, örn. tahrik milinin radyal sapması veya titreşimler

Bu yüklemelerin mil yatağının kullanım ömrüne ve sinyal kalitesine doğrudan bir etkisi vardır.
Bu nedenle enkoderlerin montajında esas olarak bu tür güçleri dengeleyecek olanakların öngörülmüş olması gerekir. Bunlar esas olarak enkoderlerde tahrik ve enkoder mili arasında sağlam şaft mil kavramaları, oyuk mil enkoderlerde statör kavramalar, enkoder flanşı ve kurulum alanı arasındaki tespit kolları veya tork destekleridir.

Bir kavrama kullanımından kaçınılması ve böylece yapılan katı bir kurulum hem milin hem de enkoder yatağının çok yüksek yatak yüklerine maruz kalmasına ve bu nedenle aşınma kaynaklı olarak enkoderin erken devreden çıkmasına neden olur.

Esasında enkodere kalıcı bir hasar vermemek için belli yatak yükleme değerlerinin aşılmaması gerekir. Bu oyuk mil enkoderlerde usulüne uygun montaj ve Kübler tarafından sağlanan tork desteği veya statör kavramalarla otomatik olarak karşılanmıştır. Tam mil enkoderler için ilgili teknik verilerde izin verilen maksimum ve minimum yüklemeler belirtilmiştir.

 

Genel açıklamaya git

Download Basics - Encoder
Download Basics - Counters Process Device
Download Basics - Transmission_technology
Download Basics - Functional Safety