youtube.com/user/KueblerGroup  facebook.com/KueblerGroup  @KueblerGroup linkedin.com/company/kuebler-group---fritz-k-bler-gmbh 

Tahrik Teknolojisi

Tahrik teknolojisi için güvenilir ve ekonomik komple enkoder çözümleri.

Kübler yıllardır tahrik teknolojisinde çok başarılıdır ve müşterilerince önemli bir uluslararası işletme olarak görülmektedir. Sahip olduğu mükemmel ürün kalitesinin yanısıra, yüksek derecede esneklik, hızlı çalışma ve dünya genelindeki servis hizmeti ile sektörün taleplerini karşılamaktadır. Kübler bu beklentileri karşılamaktadır.

Ürün çeşitliliği & kalite: Yüksek mekanik yük dayanımına sahip mutlak ve artımlı enkoderlerimize, örneğin Safety-Lock™ sağlam yatak yapısı, %100 manyetik alana dayanıklı optik teknolojileri ve özel kompakt ürün tasarımı ile garanti sağlıyoruz.

Mekanik arabirim çoğu durumda başarıya giden yolu belirler: Kübler, enkoderlerin tahriklere optimal bir şekilde entegre edilebilmesi için tork kolu ve montaj çözümleri gibi önemli ayrıntılarda yetkinlik ve deneyime sahiptir. Özellikle dişli motorlarda enkoderlerin fan kaportasının altına hesaplı ve güvenli bir şekilde monte edilmesi konusunda da çok başarılıyız.

Teknolojide öncülük: Yeniliklerimiz arasında SIL3 onaylı güvenlik teknolojisi ve patlama (Ex) koruması için üretilen enkoderler, hiçbir şekilde manyetik olarak etkilenmeyen enkoderler, mekanik veya elektronik dişli tamamen optik enkoderler sayılabilir.

Kübler Design System: Giderleri azaltma, varyant sayısını azaltma ve kaliteyi adım adım bir ürün çözümüne dönüştürme konularındaki taleplerinizi karşılamak için, Kübler “KDS” bizim yapısal yöntemimizdir. İsteklerinize uygun olarak hazırlanmış size özel bir sistem, bizim hedefimizdir.


Encoder with BiSS interface
and further information.
read more

MOTOR FEEDBACK SYSTEMS
FOR SERVO MOTORS

An encoder for all power ranges.
An encoder for your servomotors.

Okumak

Tahrik sistemleri için teknolojiler

Technologien Gelenekten gelen yenilikler. Kübler ürünleri, otomasyon teknolojisinde 50 yılı aşan bir deneyimden yararlanır. Bunlar, tahrik sistemlerinde kullanılmak üzere zaman içinde sürekli geliştirilmiştir.

Küçük ayrıntılar büyük fark yaratır. Ürünlerimiz akıllı ve en üst kalitede birçok ekstra özelliğe sahiptir ve müşterilerimize önemli avantajlar sunar. Böylece makinelerin yüksek seviyede çalışmasına ve güvenliğine önemli bir katkı sağlarsınız.

 • Optik enkoder teknolojisi
  Optische Sensorik Magnetfest
 • Manyetik alanlara %100 dayanıklı – çok kompakt tasarım.
  Fren veya dişli motorların çevresinde oluşan güçlü manyetik alanlar bile optik enkoderlerin sensör teknolojisine hiçbir şekilde sorun oluşturmaz.
  Teknoloji, manyetik hassaslığı olan hiçbir bileşen kullanmamakta ve yüksek tarama oranları sağlamaktadır. Multiturn dişli modülü – özel malzemeler kullanılarak geliştirilmiştir – çift yatak katmanı ve özel olarak geliştirilen dişli dişleri sayesinde aşınmaya karşı dayanıklıdır ve 9000 rpm’ye varan yüksek hızlarda kullanılabilir.
  Dişli kullanımı sayesinde enkoderin, dönme sayısını kaydetmek için bataryaya ihtiyacı yoktur.

 • Parazitlenme yapmaz – OptoASICs
  OptoASIC
 • Dayanıklı Kübler OptoASIC teknolojisi bileşenler arasında çok yüksek bir entegrasyon yoğunluğu sağlar.

  Böylece bir taraftan uygulama güvenirliği önemli ölçüde arttırılırken, diğer taraftan da kaliteli EMC özellikleri, şok dayanımı ve özel bir güvenirlik sağlanır.

 • Geniş sıcaklık aralıkları
  Temperaturbereiche
 • Yüksek sıcaklık dayanımı – eşzamanlı yüksek dönme hızları ile – Kübler enkoderlerini yüksek sıcaklık çevrelerindeki uygulamalarda optimal çözüm haline getirir.

  Ayrıca kullanılan conta, kablo ve konektörler de aşırı sıcaklık etkilerine karşı dayanıklıdır.

 • Elektriksel ara birimler
  SinCos SSI BiSS
 • Kübler enkoderleri zengin bir arabirim çeşitliliğine sahiptir. TTL / HTL ve SinCos gibi artımlı arabirimlerin yanı sıra SSI ve BiSS-C gibi mutlak arabirimler de mevcuttur.

  Yine aynı şekilde CANopen, PROFIBUS, PROFINET ve EtherCat alan veri yolu arabirimli mutlak enkoderler de mevcuttur. Çıkışlar ve besleme gerilimi kısa devre korumalıdır.

 • Onaylar
  EX Schutz
 • Kübler’in ürettiği tüm enkoderler CE işaretine sahiptir ve elektromanyetik uyumluluk ve parazitlenme muafiyeti bakımından test edilmiştir.

  Ürünlerimiz opsiyonel olarak UL onayına tabi tutulabilir.
  Arzu etmeniz halinde birçok ürünümüzü patlama koruma bölgesi 2 ve 22 için Ex onaylı olarak veya bölge 1 ve 21 için olan ürün varyantları ile edinebilirsiniz. Sertifikalı Fonksiyonel Güvenlik Teknolojisi: Bu sayede personel koruma uygulamaları kolayca gerçekleştirilebilmektedir.

  Kübler dünya genelinde faaliyet göstermektedir ve çevrenin korunmasını işletmesel bir yükümlülük olarak değerlendirmektedir. Ürün gamımız RoHS yönergesine uygundur.

 • Sağlam yataklar
  Saeftylock HD Safetylock
 • Kübler enkoderleri Safety-Lock™ adı altında toplanan çok stabil ve sağlam bir yatak yapısına sahiptir.
  Safety-Lock™’li enkoderler pozitif bloklu yataklara, yüksek yataklama mesafelerine ve özel bir montaj teknolojisine sahiptir. Bu sayede, sıcaklık genleşmeleri ve titreşimler nedeniyle ortaya çıkabilen kurulum hatalarını ve büyük mil yüklerini tolere edebilirler.

  Bu teknolojinin daha gelişmiş bir türü Sendix Heavy-Duty enkoderlerde kullanılmaktadır (HD-Safety-Lock™). Tahrik sistemlerinde kullanılmak üzere 12000 rpm hıza kadar güvenle çalışan enkoderler mevcuttur.

 • Mil yalıtımı
  Wellenisolation
 • Jeneratör ve büyük motorların iyi topraklanmış makine mahfazaları ve rotorları bile rotor mil gerilimine neden olur. Rotor ve enkoder yatağının stator potansiyel dengelemesi kıvılcım erozyonlarına neden olarak bilyalı yatağa hasar verir.

  Enkoder yatağının yalıtılması bu konuda yardımcı olur. Tüm Sendix kompakt enkoderler için yalıtım duyları kullanılabilir.
  Sendix H120’nin örneğin, komple entegre ve yalıtılmış bir yatak yapısı vardır ve 2,5 kV atlama voltajında kontrol edilmiştir.

 • Kolay / hızlı kurulum
  Steckbare Klemmleiste Einfache Installation
 • Sokulabilir yaylı terminal konektörlü yenilikçi bağlantı teknolojisi, alet edevat kullanmadan hızlı ve güvenli bir kuruluma olanak verir.
  Çok kısa bağlantı sürelerinde maksimum bağlantı güvenliği.

 • Mahfaza geometrisi
  Kabelfuehrung Baugroesse Hohlwelle
 • Tahrik sistemleri için özel olarak düşünülmüş kompakt tasarım ve özellikle çok kompakt konektör çözümü fan kaportasına ve altına optimal bir entegrasyon sağlar. Teğet kablo çıkışı örneğin, alan darlığı olan yerler için idealdir.

  Kübler enkoderlerindeki sürekli oyuk mil, enkoderin arkası da dâhil olmak üzere diğer motor opsiyonları için çok boşluk bırakır.
  Motora mümkün olan en kolay montajı sağlamak amacıyla hem tam mil hem de oyuk mil için çeşitli montaj varyantları mevcuttur, örneğin; kenetleme flanşları, statör kavramalar ve tespit kolları.

 • En ince ayrıntısına kadar sertleştirme
  Doppelter Wellenschutz Vibrationsfest
 • Standart sağlam konstrüksiyon yüksek şok ve titreşim değerlerine karşı dayanıklıdır, herikisi de test edilip onaylanmıştır. Motorlar için potansiyel olarak pek çok uygulama olanağı olması nedeniyle, bu değerler tahrik sistemlerinde çok önemlidir.

  Mil yönündeki çift conta koruması örneğin, Sendix H120’de ağır çevre koşullarında toz ve neme karşı ek koruma sağlar.

 • Yüksek koruma sınıfı / deniz suyuna dayanıklı
  Hohe Schutzart Seewasserfest
 • Entegre radyal mil contası sayesinde yüksek seviyede bir koruma sağlanır. Geniş sıcaklık aralıkları ve yatak teknolojisi sayesinde dış uygulamalarda sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.
  Sendix ürün ailesinin birçok versiyonu ayrıca IEC 68-2-11’e göre tuz sıçrama etkisine karşı dayanıklılığını ölçmek için 672 saat süresince – en yüksek test basamağı – test edilmiş ve onaylanmıştır.
  Yüksek sertifikalandırma basamağı, Sendix enkoderlerin çok özel bir korozyon dayanımı olduğunu belgelemektedir.

Asenkron motorlar

Asenkron motorlar elektrikli tahrikler arasında her alanda kullanılabilen bir türdür.
Her ihtiyaca uyan bir tahrik mevcuttur ve her tahrik için de uygun bir Kübler enkoderi vardır.
63’lük küçük bir fan motoru veya 255’lik dişli motor olmasına bakılmaksızın asenkron motorlar, enkoderlerde – bilhassa mekanik ve elektriksel sağlamlık bakımından – özel gereklilikler gerektirir.
Sendix enkoderler sahip oldukları sağlam teknolojileri sayesinde özellikle ağır çevre koşullarına karşı çok dayanıklıdır.

Asynchronmotor

Uygulamaya özel gereklilikler
[daha fazla bilgi]

Tahrik teknolojisi için enkoderler

Artımlı enkoderler
Sendix 5000 / 5020

Mutlak enkoder ailesi Sendix 58
Sendix 5853 / Sendix 5873
Sendix 5858 / Sendix 5878
Sendix 5863 / Sendix 5883
Sendix 5868 / Sendix 5888

Mutlak enkoder ailesi Sendix F36 ve Sendix F58
Sendix F3653 / Sendix F3673
Sendix F3663 / Sendix F3683
Sendix F5863 / Sendix F5883

Büyük motorlar / Jeneratörler

Zorlu rakip. Bir tesisin kontrol çevriminde tutarlı devir sayısı bilgisi önemli bir ölçümdür. Bu bilgileri sağlayan ölçüm sistemleri çoğu zaman ağır çevre koşullarına sahip yerlere kurulmakta ama güvenirliklerini kaybetmemesi istenmektedir.
Kübler artımlı enkoderler en şiddetli titreşimlere veya aşırı sıcaklık dalgalanmalarına bile sorun çıkarmadan dayanır. Bu uygulamalarda zengin tespit olanakları hem kolay hem de güvenli bir montaj sağlar.
Kübler komple çözüm olanakları sunuyor: Çok sağlam Sendix Heavy Duty’den kompakt ve yataksız Limes enkoder sistemlerine kadar.

Großmotoren

Uygulamaya özel gereklilikler
[daha fazla bilgi]

Tahrik teknolojisi için enkoderler

Artımlı enkoderler
Sendix 5821
Sendix A020 / A02H
Sendix H100 / H120
Limes LI50 / RI50

Senkron motorlar

Senkron motorlar sınıfına küçük tahrikler; step motorlar, dinamik servo motorlar ve çok güçlü dişlisiz motorlar girer.
Step motorlar düşük performans aralıklı çok küçük tahriklerdir. Kübler enkoderleri, kompakt boyut ve tasarımları sayesinde özellikle bu kullanımlara çok uygundur.
Servo motorlar yüksek hassaslığı olan tahriklerdir ve daimi manyetik teknoloji dinamikleri ile çok kompakt boyut ve tasarımlara sahiptir.
Dişlisiz tahrikler, dişli kullanmadan desteklenebilen tahrik halatlarının optimize edilebildiği tüm alanlarda kullanılmaktadır. Dişlisiz tahrikler çok sayıda kutba sahiptir ve bundan dolayı çok yüksek tork seviyeli yavaş bir nihai hıza sahiptir.

Synchronmotor

 

Uygulamaya özel gereklilikler
[daha fazla bilgi]

Tahrik teknolojisi için enkoderler

Step motorlar için enkoderler
Sendix 2400 / 2420
Sendix 2430 / 2440
Sendix 3610 / 3620
Sendix 3700 / 3720

Dinamik servomotorlar için enkoderler
Sendix 2450 / 2470
Sendix F3653 / F3673

Dişlisiz tahrikler için enkoderler
Sendix 5863
Sendix 5873

Patlama koruması - ATEX

Patlama tehlikesi olan alanlarda enkoderlerin özel koruma talimatlarını karşılaması gerekir, çünkü en küçük bir kıvılcım bile ağır hasarlı sonuçlara neden olabilir.
Madencilik, kimya sanayisi veya petrol üretimi gibi patlama tehlikesi olan çevrelerde pozisyonlama görevleri artmaktadır.
Kesin pozisyon değerleri gerektiren uygulamalar için Kübler, Sendix mutlak enkoderleri ATEX belgeli olarak sunuyor. Singleturn ve multiturn ATEX enkoderler “basınca dayanıklı kapsüllü mahfazaları” ile 1, 2, 21 ve 22 bölgeleri için lisanslıdır ve ATEX yönergesi ve IEC-EX normuna uygun olarak PTB (Almanya Ulusal Ölçüm Enstitüsü) tarafından sertifikalandırılmıştır.

Artımlı enkoderler
Sendix 7030 / 7014 FS2 / 7014 FS3

Mutlak enkoderler singleturn
Sendix 7053 / 7058 / 7053 FS2 / 7053 FS3

Mutlak enkoderler Multiturn
Sendix 7063 / 7068 / 7063 FS2 / 7063 FS3

Fonksiyonel güvenlik teknolojisi

Güvenlik, sadece 2006/42/EG Makine Yönergesinin yürürlüğe girmesi ile “sistem konstrüksiyonlarının ayrılmaz bir parçası” haline gelmiş değildir.

Fonksiyonel güvenlik teknolojisi için doğru enkoderin seçiminde güvenliğin, enkoder, kumanda ve aktüatörlerin akıllı kombinasyonu ile sağlanması prensibi geçerlidir. Ama güvenlik bunun da ötesindedir: Güvenli bileşenler sağlam, güvenilir bir arabirim ile yüksek mekanik ve elektronik yüklemelere dayanıklı bir özelliğe sahiptirler. Sendix SIL enkoderler, SSI mutlak ve ek SinCos arabirimli ve SinCos versiyonlu artımlı enkoderler, SIL3’e kadar IFA (İş Güvenliği Enstitüsü) sertifikalı enkoderlerdir.

Artımlı SinCos enkoder
Sendix 5814 FS2 / 5814 FS3 (mil)
Sendix 5834 FS2 / 5834 FS3 (oyuk mil)

Mutlak singleturn SSI / SinCos enkoderler
Sendix 5853 FS2 / 5853 FS3 (mil)
Sendix 5873 FS2 / 5873 FS3 (oyuk mil)

Mutlak multiturn SSI / SinCos enkoderler
Sendix 5863 FS2 / 5863 FS3 (mil)
Sendix 5883 FS2 / 5883 FS3 (oyuk mil)

Enkoder ara birimleri

Drehgeber-Schnittstellen

Enkoderlerin tahrik sistemlerinde çeşitli görevleri vardır.
En önemli görevlerinden biri de frekans invertörü üzerinden motoru daha iyi kontrol edebilmek için devir sayısı bilgilerini almaktır. Bu tür bir devir sayısını kontrol etmek için motor geri bildirimi gerekir, böylece devir sayısı hızı ve kontrol tepkisi iyileştirilebilir. Bunun için esas olarak SinCos veya TTL/HTL sinyalleri kullanılır.

Diğer bir görev de tahrikin pozisyonlanmasıdır. Bu işlem hem artımlı hem de mutlak şekilde yapılabilir. Senkron motorlarda dinamik bir kontrol için bir dönme dahilindeki rotor pozisyonunun geri bildirimi gereklidir. Bunun için BiSS-C veya SSI arabirimli singleturn mutlak enkoderler kullanılır.

Motor geri bildirimi için arabirimlere genel bakış
[daha fazla bilgi]

BiSS-C arabirimi
[daha fazla bilgi]

SSI arabirimi
[daha fazla bilgi]

Tespit ve bağlantı çözümleri

Tahrike mükemmel bir entegrasyon yapılabilmesi için enkoderin motora optimal bir şekilde bağlanması gerekir.

Kübler, döner motor millerine ve motor mahfazalarına uygun çok sayıda standart tespit ve bağlantı olanakları sunuyor, böylece modüler tasarım prensibi ile istenen enkoder varyantı kombine edilebiliyor.
Buna ek olarak bireysel ve müşteriye özel çözümler çalışılabilir.

Daha fazla aksesuar.
Daha fazla bağlantı çözümü.

Anschlusslösungen

Motor mahfazasına tespit
[daha fazla bilgi]

Motor miline tespit
[daha fazla bilgi]

Bağlantı çözümleri
[daha fazla bilgi]

Bağlantı teknolojisi aksesuarları
[daha fazla bilgi]

Müşteriye özel geliştirmeler sayesinde optimal sensör çözümleri

Tahrikiniz için ideal sensör – bizim hedefimizdir: Kolay, hızlı ve hatasız montaj – en yüksek sinyal güvenirliği – yüksek kullanım ömrü ve minimum masraf. Müşteriye özel çözümler geliştirirken, Kübler şu 3 ilkeye odaklanır:

 • Lean Design (uygulama için malzeme ve işlevselliğin koordine edilmesi)
 • Design to Cost (geliştirme hedef maliyetlerini sıraya koyma)
 • Cost of Ownership (hızlı kurulum, kolay bakım, uzun kullanım ömrü)

kundenspezifische Entwicklungen

Tespit çözümleri
[daha fazla bilgi]

Bağlantı çözümleri
[daha fazla bilgi]

Koruma konseptleri
[daha fazla bilgi]

Müşteriye özel entegre tahrik çözümlerinin avantajları
[daha fazla bilgi]