youtube.com/user/KueblerGroup  facebook.com/KueblerGroup  @KueblerGroup linkedin.com/company/kuebler-group---fritz-k-bler-gmbh 

Gaszenie iskierJeżeli styk impulsowy występuje w obiegu prądu stałego licznika, konieczne jest gaszenie iskier, aby indukcyjne napięcie wyłączenia na styku nie wywołało zakłóceń.
Na skutek gaszenia iskier wywoływane jest opóźnienie zwolnienia, a w każdym razie należy sprawdzić, czy nie oddziałuje ono zakłócająco.

Gaszenie iskier za pomocą ogniwa rezystorowo-pojemnościowego (RC)
gaszenie iskier za pomocą ogniwa rezystorowo-pojemnościowego (RC)
To gaszenie iskier prawie nie powoduje opóźnienia zwolnienia i dlatego jest odpowiednie dla wszystkich prędkości liczenia. Powinno być ono stosowane dla bardzo wysokich prędkości liczenia. Na ogół ogniwo rezystorowo-pojemnościowe (RC) umieszczane jest równolegle do styku, aby jednocześnie realizować również eliminację zakłóceń wysokiej częstotliwości. Jednak może być ono włączone również równolegle do cewki.

Gaszenie iskier za pomocą diod
gaszenie iskier za pomocą diod
Bardzo długie opóźnienie zwolnienia i dlatego odpowiednie tylko dla małych prędkości liczenia do ok. 10 impulsów/s. Należy zwrócić tu uwagę na prawidłową biegunowość. Zaletą są małe rozmiary montażowe, toteż zastosowanie tego gaszenia iskier jest celowe np. dla cewek zerujących i resetujących.

Gaszenie iskier za pomocą diod Zenera
gaszenie iskier za pomocą diod Zenera
Bardzo krótkie opóźnienie zwolnienia, dlatego odpowiednie do dużych prędkości liczenia, ponieważ dopiero po osiągnięciu napięcia Zenera dioda przepuszcza indukcyjny prąd wyłączający. Nadaje się również do ochrony obwodów tranzystorowych, przy czym również tutaj należy zwrócić uwagę na prawidłową biegunowość.

Gaszenie iskier za pomocą warystorów
gaszenie iskier za pomocą warystorów
Warystory to oporniki zależne od napięcia, których wartość rezystancji spada bez inercji i wykładniczo przy wzroście napięcia. Dlatego nadają się do gaszenia iskier, przy czym warystor włączany jest celowo równolegle do cewki. Warystor jest tak wymiarowany, że przy napięciu znamionowym prąd wynosi około 1/10 prądu cewki.

 

do przeglądu

Download Basics - Encoder
Download Basics - Counters Process Device
Download Basics - Transmission_technology
Download Basics - Functional Safety

 

Accepter et continuer

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najlepszej możliwej funkcjonalności. Dowiedz się więcej w naszej polityce prywatności Więcej informacji.